Az okosóra mára az egyik leggyakoribb okoseszközzé vált. Nemcsak az órák, de az aktivitásmérők, sőt a legújabb fejlesztésű okosgyűrűk is rengeteg élettani adatot gyűjtenek rólad és az egészségedről. Ez így elsőre talán ijesztőnek tűnik, de az igazság az, hogy ezt a technológiát ma már tökéletesen lehet használni arra, hogy megmentse az életed. Olyan helyzetekben is, amikor nem is gondolnád.
Valószínűleg már sokan hallottak olyan történeteket, mikor az okosóra jelzése segített valakinek felismerni például valamilyen kardiológiai veszélyt, ami egyébként semmilyen észlelhető panaszt nem okozott, de a mért adatok már azelőtt jeleztek, hogy súlyos, mielőtt valami életveszélyes dolog történt volna. A legfrissebb kutatások szerint ez csak a jéghegy csúcsa, az okoseszközök sokkal több esetben jeleznek, mint gondolnánk, megfelelő adatelemzéssel pedig rengeteg egészségügyi probléma kiszűrhető még a nagyon korai szakaszban is.
Okosóra a kritikus időszakokban
A BBC-nek nyilatkozó Patrick Schoettker, a CHUV Egyetemi Kórház vezető aneszteziológusa elmondta: pontosan tudják, milyen szövődményei lehetnek egy hosszadalmas műtét után az altatásnak. A vérveszteség sokkot okozhat, de tüdőproblémák is felléphetnek. Nyilvánvalóan azok a betegek, akiknél magasabb a kockázat, intenzív megfigyelésre alatt állnak, de szerinte olcsó és gyors megoldást jelenthetnek az okoseszközök is.
Munkatársaival kutatásuk során a műtétet megelőző konzultációk során – akár hetekkel a műtétek előtt -, a betegeket felszerelik a Masimo W1 néven ismert okosórával, az összegyűjtött adatokat pedig a kiértékelik. Az eszköz folyamatosan monitorozza a pulzusszámot, a légzésszámot, a vér oxigéntartalmát, de még a hidratációs szintet is, mindezt nagy pontossággal. „Azt tervezzük, hogy felhasználjuk ezeket a műtét előtt megszerzett adatokat a lehetséges műtét előtti vagy posztoperatív szövődmények előrejelzésére, és megelőző módon kezeljük őket” – mondja.
A teljes cikk a glamour.hu-n olvasható!